Reede

IMG_7185.jpeg

Valter Uusbergi juubelinäitus UKA-UKA, MINA PRII!

Reede, 15. September 2023 kell

Riinimanda Galerii

Tasuta!

 

Seoses 70-nda juubeliga tegi kunstnik Valter Uusberg valiku oma aastatel 1974 – 2023 valminud töödest - valdavalt realistlikus laadis maastikest ja portreedest, tehnikaks õli, süsi ja pastell. Kuna Uusberg on tegelenud  palju harrastusteatriga ning olnud aastaid kunstnikuks joonisfilmide juures, võib näitusel näha ka tema loodud teatrimaske, teatri atribuutidest installatsiooni ning unikaalseid visandeid Lotte-filmidele.

Valter Uusberg (1953)
Pärit Harjumaalt Keila kandist, paberite järgi kunstiõpetaja (Tallinna Pedagoogiline Instituut 1976) aga koolis tunniandjana töötanud vähe. Patt muidugi, aga on seevastu  väga palju joonistanud -  aastatel 1980 – 1993 Tallinnfilmi joonisfilmis ja 2008 – 2011  Eesti Joonisfilmis. Kuulunud loomingulistesse gruppidesse, mille eesotsa Rein Raamat, Priit Pärn, Riho Unt, Ülo Pikkov, viimati Heiki Ernits ja Janno Põldma. Vahepeal olnud  ka omavalitsuse kultuuri- ja hariduse ametnik.

Raplasse lõplikult juurdununa on pöördunud kohavaimu usku tituleerides end oma leiutatud terminiga  „kohast vaimustunud subjektiks". Peab väikekoha vaimukultuuriliseks eeliseks  ehk esmapilgul märkamatuks jäävat ent aja jooksul  tajutavalt mõjuvat koha- ja kogukonna tunnetusega läbipõimunud maa- ja looduslähedast elurütmi. Linnastumise pealiskaudsuse, anonüümsuse  ja üldise ärevuse/elevuse  kõrval pakub tema arvates just see eriti kasvuaastatel  tuge ning ruumi igaühele, kes võtnud vaevaks  oma eripäraga ilma erilise trügimiseta tegeleda. Tänu abikaasa Urve Uusbergi rajatud suurepärasele noorte loovtegevuse mudelile Riinimanda kooristuudios on tal läbi aastate olnud võimalus juhendada noori kunsti, filmi ja teatri alal.

Tegevkunstnikuks ta end ei pea. Huvitub arhitektuurist ja hoiab põgusalt silma peal jooksval kunstielul, eelistades figuratiivses laadis tegijad nagu Kaido Ole või Markus Tõnissoni (kelle tööd praegugi Raplas Rütmani galeriis näha) või lahkunud Peeter Allik.

Maalib suurte pausidega, naudib oma realistlikule  laadile truuks jäämist ning nagu praegusel näituselgi  tuleb aeg ajalt justkui peidust välja, et enesesõbralikult kinnitada – UKA, UKA MINA PRII. 

 

TULE AITA FESTIVALI SÜNDIMISELE KAASA!

Kui soovid kaasa lüüa järgmise Kultuurifestival Särina sündimise juures, siis võta meiega julgelt ühendust. Oodatud on nii ägedad ideed kui ka tahe füüsiliselt midagi ehitada, koristada, ära teha.

Mõnus meeleolu ja unustamatu festivalielamus garanteeritud!